Navigace
EN

Příznaky a projevy angíny

Angína, to není jen obyčejné bolení v krku. Jedná se o akutní zánět krčních mandlí, který vyžaduje návštěvu lékaře a správnou léčbu. Jen tak se z nemoci brzo dostanete a předejdete tomu, aby se vám vracela.


Angína umí potrápit, ale vhodná léčba na ni vyzraje

Angína, to není jen obyčejné bolení v krku. Jedná se o akutní zánět krčních mandlí, který vyžaduje návštěvu lékaře a správnou léčbu. Jen tak se z nemoci brzo dostanete a předejdete tomu, aby se vám vracela.

Odkud se angína bere

Angína může mít hned několik původů. Tím nejčastějším je bakteriální infekce způsobená bakteriemi z rodu Streptococcus nebo Stafylococcus. Taková angína nastupuje rychle. Začne vás bolet v krku, jste unavení a většinou se přidá i vysoká teplota, až horečka. Existuje ale také virová angína, která přichází pomaleji a její průběh je celkově mírnější. Ve výjimečných případech pak může být angína i mykotického původu, tedy způsobená plísněmi.

Angína se šíří kapénkovou infekcí, takže se nejčastěji nakazíte, pokud přijdete do kontaktu s člověkem, který kašle, kýchá a infekci už nosí v sobě. První příznaky se pak většinou projeví po jednom až čtyřech dnech.

Podle čeho angínu poznáte

Bolest v krku je snad nejvýraznějším příznakem infekčního zánětu mandlí, nicméně se objevuje třeba i při chřipce a nachlazení, což může být občas matoucí. Jak tedy poznáte, že se jedná o angínu? Především vám krční mandle zduří, což spolu s bolestí způsobí také obtížné polykání. V případě bakteriálního zánětu se na nich navíc vytvoří bílé tečky zvané čepy. A zvětší se i lymfatické uzliny pod dolní čelistí a za ušima. Nicméně u virové angíny je situace jiná. Povlaky na mandlích většinou nevznikají a ani nedochází ke zvětšení uzlin. Pokud tedy máte na angínu podezření, je vždy nejlepší navštívit lékaře. Ten na základě výtěru z krku, rozboru krve a celkového vyšetření určí, co je nemoc vlastně zač. A díky tomu bude moci nasadit vhodnou léčbu.

Jak angínu léčit

Pokud se ukáže, že vaše angína je bakteriálního původu, předepíše vám lékař antibiotika. Jen ta totiž umí s nemocí zatočit, ale je důležité léčbu nepřerušit. Několik dní byste také měli zůstat doma a hodně odpočívat. Ke snížení horečky a bolesti hlavy pak můžete užít přípravky, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu. A abyste si ulevili od bolavého krku, vyzkoušejte kloktadla nebo Priessnitzův obklad – na krk si přiložte látkový kapesník namočený nejlépe ve studené vodě. Přes něj dejte kousek igelitu a vše překryjte ještě další, suchou látkou, kterou uvážete kolem krku. Obklad nechte působit zhruba 30 minut.

V případě, že vás potkala virová angína, nebudete antibiotika potřebovat. Úplně postačí, když si několik dní pořádně odpočinete, a nemoc postupně sama odezní.

Na co si dát u angíny pozor

V dnešní době antibiotik nejsou komplikace u angíny příliš běžné. Přesto byste tuto nemoc neměli podceňovat. Při bakteriální angíně se zánět někdy rozšíří i do okolí krčních mandlí a v hltanu vznikne váček naplněný hnisem, tzv. absces. Způsobuje velkou bolest na jedné straně krku, znemožňuje polykání a také zhoršuje artikulaci. Absces je nutné hned po odhalení chirurgicky odstranit. K vážnějším komplikacím dochází v případě špatně léčené nebo vůbec neléčené streptokokové angíny. S odstupem času se totiž může rozvinout revmatická horečka. Objeví se většinou za 2 až 4 týdny po prodělané nemoci a jedná se o zánět, který postihuje klouby, srdce, cévy a nervový systém. Abyste ji zvládli, je třeba znovu podstoupit antibiotickou léčbu. Přechozená angína může vyústit také ve vážné poškození, až selhání ledvin. Proto vždycky doberte předepsaná antibiotika a dodržujte klid, který vám lékař doporučil.

Jak u angíny funguje prevence?

Protože se angína šíří vzduchem, nelze se jí nikdy stoprocentně vyvarovat. Když se angíny vracejí příliš často, může být řešením chirurgické odstranění krčních mandlí. Tak jako tak ale můžete vždy zapracovat na prevenci a snížit tím šanci, že onemocníte. Rozhodující je v tomto případě posílit imunitu. Snažte se tedy pravidelně užívat vitamíny, hlavně C, A, D a E, a minerály jako hořčík, zinek a selen. Pomůže vám taky pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, nejlépe v přírodě, kde není velká koncentrace lidí. A pokud to jde, snažte se hodně spát a celkově odpočívat. I to pomůže posílit vaši obranyschopnost.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba během Vánočních svátků

23.12.09:00 - 14:00
27.12.08:00 - 13:00
30.12.08:00 - 13:00
31.12.08:00 - 12:00

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00