Warfarin a chirurgie u zubaře
Trhání zubu nebo jiný zákrok u zubaře nejsou s warfarinem zcela banální. Nemusíte se ale bát. Na chirurgický výkon vás pečlivě připravíme a se vším poradíme.
Warfarin a zákrok u zubaře? Seznámíme vás s bezpečným postupem
K zubaři nechodí asi nikdo rád. A když vás čeká zákrok a berete warfarin, platí to dvojnásob. Nemusíte se ale bát. Na různé chirurgické zákroky se uživatelé warfarinu připravují dnes a denně. Jde o rutinní záležitost vedenou vaším lékařem.
Warfarin se do zubařského křesla často ani neposadí
Než se vypravíte na trhání zubu nebo jiný zákrok, informujte svého lékaře. Ten určí postup přípravy na zákrok na základě krevních hodnot z tzv. Quickova testu.
Lék není nutné vysazovat, pokud se hodnoty vejdou do normy předepsané pro chirurgický zákrok. Lékař pouze před výkonem zkontroluje, zda je vše v pořádku. V některých případech je ale nutné warfarinovou terapii přerušit. Děje se tak obvykle 4 až 6 dnů před plánovaným chirurgickým výkonem. Lékař vám místo něj předepíše nízkomolekulární hepariny LMWH, např. Clexann. Tato látka se podává injekčně. Lékař po celou dobu kontroluje srážlivost krve a doporučí vhodnou chvíli pro zákrok. U pacientů se zvýšenou srážlivostí krve se při operacích dbá na šetrné provedení výkonu. Rány se navíc ošetřují léky, které zastavují krvácení. Warfarin můžete dostat zpět už 12 až 24 hodin po akci. Pokud hodnoty z Quickova testu lékaře neuspokojí, budete pokračovat s injekcemi heparinu až do ustálení výsledků.
Několik doporučení pro pacienty po zákroku
- Nejezte po dobu trvání lokální anestezie, tedy ještě přibližně tři hodiny po zákroku. Po zbytek dne volte měkkou, vlažnou stravu. Nepijte horké nápoje, nekuřte a nežvýkejte žvýkačky.
- Přikládejte ledové obklady na postižené místo a nejméně 24 hodin po zákroku nevyplachujte ústa ani nedrážděte ránu jazykem.
- Pokud budete brát analgetika, ujistěte se, že nezabraňují hojení a nepůsobí krvácení.
- V případě krvácení vyhledejte stomatologickou ambulanci.