Navigace
EN

Krev ve stolici

Objevili jste krev ve stolici a přemýšlíte: je to rakovina tlustého střeva nebo jen hemeroidy? Skutečný lékař příčinu odhalí a doporučí vhodnou léčbu.


Krev ve stolici nemusí nic znamenat

Nález krve ve stolici dokáže člověka pěkně vystrašit. Nemusí se ale jednat o nic závažného, zvlášť pokud ji neprovázejí žádné jiné příznaky. Pokud ale ztrácíte chuť k jídlu a váhu, máte zvýšenou teplotu, bolesti břicha, průjmy a zácpy nebo žloutenku, zpozorněte.

Nebezpečná rakovina nebo neškodné hemeroidy

Důležitá je barva: jasně červená nebo tmavá. Ta první pochází z dolní části trávicího traktu. Zpravidla jde o spodní část tenkého střeva, tlusté střevo nebo konečník. Tmavá nebo dokonce černá krev prošla procesem trávení, takže její zdroj hledejme kdekoliv od ústní dutiny po vrchní část tenkého střeva. Když krvácení do stolice nelze pouhým okem rozpoznat, nazývá se okultní.

Představíme si nejčastější příčiny tohoto nepříjemného symptomu:

  • Takto se projevují záněty jícnu, poškození sliznice jícnu úporným kašlem, zvracením nebo varixy. Pacient někdy také krev zvrací.
  • Žaludeční vředy se projevují dlouhodobým okultním krvácením nebo i černě natrávenou krví. K tomu pacienta bolí břicho.
  • Při autoimunitních zánětech se do stolice dostává i hlen. Přidružují se průjem, zvýšená teplota, křeče a bolesti břicha.
  • Ve střevě může dojít i infekčnímu zánětu, typicky salmonelou, campylobacterem nebo shigellou způsobující úplavici. Nákaza se projevuje zvýšenou teplotou a průjmy.
  • Zánět může vyvolat i nedostatek kyslíku a živin. To se stává při cévní příhodě nebo vlivem divertikulózy. Při tomto onemocnění se tvoří v tlustém střevě výchlipky náchylné k zánětu a krvácení. Tyto novotvary se tvoří vlivem nevhodné stravy s nedostatkem vlákniny nebo jsou geneticky podmíněné. Krev může odcházet i z různých cévních útvarů ve střevech nebo po poškození střevní stěny zánětem při ozařování.
  • Rakovině tlustého střeva nezřídka předchází nezhoubný krvácející polyp. Dobrá zpráva je, že se dá snadno léčit při kolonoskopii. Včasný nález tedy zamezí vážnější nemoci. Na zhoubný nádor ale musíme myslet, pokud se příznak pojí s úbytkem na váze a střídáním průjmu a zácpy.
  • Jasně červená krev na povrchu stolice i na toaletním papíře zpravidla znamená hemeroidy. Podobně se projevuje i výhřez konečníku, který bývá ale bolestivější.
  • Se symptomem musíte počítat u vrozené nebo získané poruchy sráženlivosti krve. Pokud berete Warfarin nebo nesteroidní protizánětlivé léky, lékař o tom měl vědět.

Pamatujte, že stolici mohou zbarvit i potraviny: borůvky, červená řepa, potravinové doplňky s železem a podobně.

Lékaře se nestyďte

V případě pochybností navštivte svého lékaře. Vyšetření se nejprve soustředí na stolici, pak nastupuje gastroskopie a kolonoskopie. Díky těm je možné odhalit zdroj krvácení a zahájit léčbu. Vězte, že jen lékař dokáže vyloučit vážnou nemoc, jakou je třeba rakovina tlustého střeva.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba během Vánočních svátků

23.12.09:00 - 14:00
27.12.08:00 - 13:00
30.12.08:00 - 13:00
31.12.08:00 - 12:00

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00