Mozková mrtvice
Bolesti a motání hlavy, povislý koutek, zvracení nebo poruchy paměti. Skutečný lékař pozná příznaky mozkové mrtvice, i když příhoda probíhá nápadně.
Mrtvici nemusíme poznat na první pohled
Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je náhlá porucha funkce mozku po poškození jeho buněk. Její projevy rozpozná i laik: ochrnutí některých částí těla včetně typicky povislého koutku úst, bolesti hlavy, zvracení, motání hlavy, poruchy zraku včetně dvojitého vidění, poruchy paměti a řeči nebo změny chování. Porucha může probíhat tiše, ale i velmi dramaticky, například se ztrátou vědomí, křečemi a epileptickými záchvaty.
Nebezpečí pro mozek
Existují dva typy: běžná ischemická a vzácnější krvácivá mozková mrtvice. První zmíněná se podobá srdečnímu infarktu. V tepnách zásobujících mozek krví může probíhat ateroskleróza. Pak už je jen otázkou času, kdy praskne narušená cévní stěna a vzniklá krevní sraženina ucpe některou mozkovou cévu. Tím se do jisté oblasti mozkových buněk nedostane kyslík a dochází k poškození. Cévy v mozku mohou být poničeny i sraženinami ze srdečních síní nebo vinou infekční endokarditidy.
Krvácivá mozková mrtvice patří mezi případy krvácení do hlavy. Přímo v mozku praskne céva a proud krve poškodí okolní mozkové buňky. Příčinu hledejme v dlouhodobě neléčeném vysokém tlaku nebo ve vrozeném oslabení cévních stěn v mozku.
Při podezření na cévní mozkovou příhodu vyhledejte lékaře. Ten provede vyšetření pacienta včetně Mingazziniho zkoušky a EKG. Obvykle doporučí také CT vyšetření mozku, popřípadě CT angiografii a nasadí vhodnou léčbu.