Žaludeční vředy
Trápí vás bolest břicha po jídle nebo na lačno? Tak to budou příznaky žaludečního vředu. Skutečný lékař poskytne první pomoc i dlouhodobou léčbu.
Žaludeční vředy – časté trápení mladých i starých
V žaludku panuje za normálních okolností rovnováha mezi kyselinou chlorodíkovou, kterou potřebujeme k trávení, a ochrannou vrstvou na povrchu sliznice. Jestliže ale začnou působit negativní faktory, vyvedou jednu ze složek z míry. Vzniká hluboká eroze sliznice trávicí trubice – žaludeční, nebo lépe gastroduodenální, vřed.
Jak k nim člověk přijde
Žaludeční vředy se ohlašují bolestí břicha při jídle. Pokud cítíme bolest nalačno, jde o dvanáctníkový vřed. Zanícené místo může také krvácet, což se projevuje černě natrávenou krví ve stolici.
Za vznikem eroze trávicí trubice stojí celá řada příčin a často se kombinují. Škodí nadměrný příjem alkoholu, kouření a stres. Sliznici narušují i nesteroidní protizánětlivé léky zvláště v kombinaci s kortikoidy, kyselina acetylsalicylová nebo zvýšená hladina vápníku v krvi. Poměrně nedávno vědci objevili bakterii Helicobacter pylori, která může u některých lidí způsobit zánět sliznice a dvanáctníku. Vředy působí i gastrinom, poměrně vzácný typ nádoru v žaludku.
Se vředem raději k lékaři
Pokud máte podezření na žaludeční vřed, neváhejte navštívit lékaře. Onemocnění se nejlépe zjišťuje pomocí gastroskopie: ohebná hadice s kamerou se vsune ústy a jícnem do žaludku a dvanáctníku. Pokud existuje podezření na prasklý vřed, doporučuje se i rentgen břicha.
Na potlačení obtíží vám lékař předepíše antacita, snižující kyselost žaludku. Pro dlouhodobou léčbu se užívají takzvané blokátory protonové pumpy, které zajistí nízkou hladinu kyseliny chlorovodíkové. I velké vředy díky této léčbě zcela vymizí a sliznice se zahojí. V případě infekce bakterií Helicobacter se užívají antibiotika. Chirugický zákrok je na pořadu pouze v případě závažných komplikací, například když vřed praskne.