Vše co potřebujete vědět o Koronaviru
Jak se koronavirus přenáší? Co dělat pokud pociťujete příznaky? Jak poznat, že jste nakaženi? Jak poznáte, že jste nemoc již prodělali? Jak si zlepšit imunitu?
Všechny informace přehledně na jednom místě.
KORONAVIRUS
Co byste měli vědět o koronaviru dle MZ ČR?
Více informací naleznete taktéž na stránkách Státního zdravotního ústavu
Co mám dělat, pokud pociťuji příznaky onemocnění?
Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19. Bohužel dnes už i bezpříznakový jedinec může být pozitivní a pro ostatní jedince rizikový. Pokud pociťujete základní příznaky onemocnění, jako je kašel, teplota nebo dušnost (dýchací obtíže) je dobré se poradit se svým praktickým lékařem ohledně vyšetření a testu na COVID-19 (čtěte dále). V případě nejasností volejte do naší ordinace praktického lékaře, rádi Vám poradíme. +420 772 000 112.
Jak poznám, že jsem nakažen?
K hlavním příznakům tohoto onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolesti hlavy, únava, ztráta čichu nebo střevní potíže. Jediný věrohodný údaj o tom, zda jsem pozitivní nebo mám protilátky je výtěr PCR nebo krevní odběr na protilátky.
Zdroj: Informační letáček MZČR - "Informace pro občany o koronaviru"
Jak poznám, že jsem nemoc již prodělal nebo mám protilátky?
Testování na koronavirus dělíme do dvou skupin. Jedním testem hledáme zda máte virus v těle momentálně přítomný a to za pomoci metody real time PCR. Provádí se stěrem sekretu z nosu nebo z krku. Pokud je výsledek PCR testu pozitivní, podléhá hlášení kraj.hygienické stanice. Pokud je negativní, stále nevíte, zda-li se máte nákazy obávat nebo jestli jste ji už náhodou neprodělali v minulosti. Od toho tu je test na přítomnost protilátek.
Co jsou protilátky a proč je vyšetřujeme?
Protilátky se v těle tvoří vždy jako obrana proti virové nákaze. Jejich vyšetření nám tak pomůže rozklíčovat jestli jste se s virem již setkali a následně došlo k vytvoření imunity. Setkání s virem mohlo proběhnout i zcela bez příznaků. Dle dostupných dat v případě vytvoření imunity již s vysokou mírou pravděpodobnosti nedojde k další nákaze a virus již nemůžete dále šířit.
Jaké protilátky nás zajímají?
Protilátky jsou specifické a nezaměnitelné s jiným virovým onemocněním. Protilátek tělo tvoří několik typů, nás zajímají především IgG (ukazují na vytvoření dlouhodobé imunity) a IgA (slizniční protilátky, které svou přítomností poukazují na právě prodělávající onemocnění nebo ukončovací fázi). Vysoká hladina IgG znamená, že Vaše tělo již bylo virem infikováno a je vytvořena imunita, ta může vznikat v rozmezí 2-3 týdnů po prodělání nákazy. IgA protilátky dnes výrazně test zkvalitňují, jelikož při kontaktu s virem jejich koncentrace jako první začne stoupat. Pokud má pacient vysoké hladiny IgA, německá společnost Euroimmun doporučuje testování doplnit o další test a to stěr PCR a za další 3 týdny test na přítomnost protilátek. Pokud se dlouhodobé protilátky IgG v krvi nenaleznou, je výhodou test opakovat za 3-4 týdny.
Více na https://www.euroimmun.com/startseite.html
Jak testování protilátek probíhá?
Pro docílení nejpřesnějšího výsledku využíváme velmi citlivé laboratorní metody ELISA. Zdravotní sestra Vám odebere malé množství krve, které odešleme do ověřené laboratoře. Odběr lze u nás v ordinaci praktického lékaře, v pohodlí domova nebo kanceláře. Jednorázovým rychlotestům (tkz. rapidtesty) se vzhledem k vysoké chybovosti a malé přesnosti raději vyhýbáme. Virus SARS-CoV-2 se krví nepřenáší, je to kapénková infekce. Testem protilátek testujeme pouze přítomnost a hladinu protilátek a ne jeho momentální přítomnost. Na to je určena metoda PCR.
Mohu znovu onemocnět i přesto, že budu mít protilátky?
Bohužel, virus je částice často mutující. Změna genetické informace může způsobit, že virus nebude protilátkami rozpoznán a imunita tak nebude fungovat na 100%. K mutacím většinou dochází a to pravidelně u všech chřipkových virů. Mutace jsou minimální a naše imunita pravděpodobně virus rozpozná tak i tak, průběh onemocnění už nemusí být tak závažný.
Mám zájem o TEST na přítomnost protilátek.
Zavolejte nám na +420 772 000 112Chcete se dozvědět jak funguje imunita?
Akademie věd
Byl jednou jeden Člověk imunita
Byl jednou jeden Člověk očkování
Pro anglicky mluvící
Dále k nákaze
Co je dušnost a proč je tak důležitá u této nákazy?
Dušnost je charakterizována subjektivně vnímanými problémy s dýcháním. Pacient má pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu. Virus může v ojedinělých případech spustit přehnanou imunitní reakci, která má za následek fibrotizaci plic tkz. jizevnatění. Tím se zmenšuje kapacita plic a zhoršuje dýchání. Onemocnění můžeme prodělat i bez větších příznaků.
S kým se mohu poradit ohledně COVID-19?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici nonstop infolinky Státního zdravotního ústavu +420 724 810 106 a +420 725 191 367. Zároveň je možné informovat se na příslušných krajských hygienických stanicích, popřípadě u vašeho praktického lékaře, který je pro tyto případy instruován.
Jak se koronavirus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po nechráněném kontaktu v těsné blízkosti s infekčním jedincem. Záleží na dávce infekčního materiálu, pokud na nás druhý pacient prskne pár tisíc částic viru, naše imunita se dokáže ubránit, avšak je-li v kapce kýchnutí nebo jiném přenosovém médiu 1e-9 částic, lze s největší pravděpodobností předpokládat, že budeme pozitivní. Dávku můžeme regulovat ochrannými pomůckami a vzdáleností od druhého pacienta. Jedná se tedy o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem a proniká nejen skrze sliznice, ale také skrze oční rohovku, proto je dobré chránit si i oči. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je 5 dnů až 14 dní.
Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.
Jaká je tedy léčba tohoto onemocnění?
Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Poslední zprávy hovoří o úspěchu léčivých přípravků v případě závažných průběhů onemocnění, jako jsou léky na malárii Plaquenil v kombinaci s antibiotiky Azitromycin. Dále se již aplikovali léky v experimentálním režimu Remdesivir a mnoho jiných. Avšak u velké většiny pacientů se koronavirus léčí symptomaticky.
Jaký je postup v situaci, kdy je pacient pozitivní?
- PCR TEST na SARS-CoV2 v laboratoři
- Laboratoř oznamuje pozitivitu pacienta obratem na hyg. stanici
- Čekáte na telefon hyg.stanice, která Vám dá jasné instrukce karanténního opatření
- Zůstáváte doma v nařízené karanténě (domácí izolaci)
- Domácí izolace = oddělené pokoje, stravování, toaleta, izolace od ostatních členů rodiny
- Zda-li musí být členové rodiny testování rozhodne hyg.stanice
- Kontaktujte svého praktického lékaře, že jste pozitivní a zahájí se léčba příznaků
- V karanténě musí pacient setrvat do úplného vymizení příznaků
- Váš praktický lékař nebo hyg.stanice ukončí karanténu viz čtěte dále.
Jak poznám, že jsem uzdravený a nejsem infekční, kdy se ukončuje karanténa?
Symptomatické případy, hospitalizovaný - COVID-19 pacient může být považován za vyléčeného po vymizení příznaků a po 2 negativních testech na SARS-CoV-2 ve 24 - 48 hodinových intervalech. U pacientů, kteří se klinicky uzdraví do 7 dnů od začátku onemocnění, je doporučen 7 denní interval 2 negativních testů mezi prvním a finálním testem. Kdy jste negativní? Definováno jako vymizení virové RNA z tělesných tekutin symptomatických a asymptomatických osob, doprovázené objevením se specifických IgG.
Asymptomatická infekce, osoby s domácí izolací bez příznaků - Negativní SARS-CoV-2RNA test v odstupu 14 dnů od prvního testu.
Jak si zlepšit imunitu?
Základem dobré imunity je zdravý životní styl. Jak ji ale posílit co nejrychleji? Mezi oblíbené a účinné bylinky patří echinacea, na imunitu skvěle působí i plody kustovnice čínské či ženšen. Průběžně byste měli doplňovat i vitamíny, nejlépe v přirozené podobě ve formě ovoce a zeleniny, ale účinné jsou samozřejmě i doplňky stravy v podobě vitamínů a minerálů. Pro správné fungování imunity jsou důležité zejména vitamíny A, B, C a D a z minerálů především Zinek. Vitaminy do sebe můžete vpravit rychleji a ve větších dávkách pomocí vitamínových infuzí u Vašeho praktického lékaře.
Koronavirus – jak se proti nakažení chránit, pomůže respirátor?
V souvislosti se zprávami o rychlém šíření nemoci se na mnoha místech stalo, že z pultů lékáren prakticky zmizely běžné lékařské roušky (tzv. ústenky). Ty však, bohužel, proti nákaze nepomohou. Podle vyjádření hygieniků totiž spíše brání v tom, aby šířily nákazu od již nakaženého člověka. Jednoduše řečeno, rouška, ať už je papírová, či textilní, je určena pro nakaženého pacienta, nikoliv zdravého jedince. Pro ty je určen respirátor.
Zdroj: Nanospace.cz
Respirátor poznáte na první pohled. Jeho konstrukce je odlišná, musí totiž pevně obemknout spodní část obličeje. Zároveň je nutná jejich zdravotnická certifikace, respirátory musí odpovídat velmi náročným normám. Respirátory mají navíc velmi výkonné filtry, které dokáží zachytit jemné prachové částice, ale i aerosol (tedy např. ony kapénky, které se rozletí vzduchem, když například kýchneme nebo zakašleme).
Podle stupně ochrany je možné respirátory rozdělit do tří kategorií:
- FFP1 – Zachytí 80 až 90 % prachových a aerosolových částic, pro použití ve zdravotnictví tedy není příliš vhodný.
- FFP2 – Má účinnost kolem 95 % a poradí si i se slabšími toxickými látkami.
- FFP3 – Účinnost kolem 99 %, zachytí i viry, spóry a bakterie, je tedy i jedinou kategorií respirátorů, které si poradí s novým koronavirem.
Co říká historie koronavirů?
Koronaviry jsou obalené RNA viry patřící do řádu Nidovirales. Viriony mají v elektronovém mikroskopu vzhled sluneční koróny (latinsky corona). Koronaviry byly objeveny v polovině 60. let, a jsou známy jako původci onemocnění u lidí a různých druhů zvířat včetně ptáků a savců. Primárně napadají dýchací a trávicí trakt, proto se šíří buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem.
Většina onemocnění koronaviry u lidí má mírný klinický průběh, ale byly popsány i závažné průběhy. Příležitostně mohou tyto viry způsobovat u lidí onemocnění dolních cest dýchacích a záněty plic; zejména u imunokompromitovaných osob, osob s kardiovaskulárním nebo jiným chronickým onemocněním, stejně jako u osob vyššího věku a malých dětí. Jen vzácně vyvolávají lidské koronaviry závažné onemocnění jako je těžký akutní respirační syndrom.
Od roku 2002 byly objeveny dva koronaviry původně způsobující onemocnění zvířat, které byly přeneseny na člověka: SARS-CoV (2002; Betacoronavirus-Sarbecovirus) a MERS-CoV (2012; Betacoronavirus-Merbecovirus)
V letech 2002-2003 onemocnělo závažným akutním respiračním syndromem (Severe Acute Respiratory Syndrome, původce SARS-CoV) 8 096 nemocných, 774 osob zemřelo (smrtnost 10 %). Pravděpodobným zdrojem nákazy byli netopýři, onemocnění se šířilo prostřednictvím infikovaných cibetek, fretek a mývalovitých psíků, kteří byli prodáváni ke konzumaci na trhu s živými zvířaty a čerstvým masem v čínské provincii Guangdong. Lidé se nakazili od těchto zvířat a následně se nákaza šířila i interhumánně.
V roce 2012 byl Saudské Arábii objeven MERS-CoV vyvolávající onemocnění Middle East Respiratory Syndrome – onemocnění se vyskytuje zejména na Arabském poloostrově. K většině interhumánních přenosů došlo ve zdravotnických zařízeních. Významným zvířecím rezervoárem viru jsou dromedáři - (velbloud jednohrbý), kteří jsou v současnosti považováni za hlavní zdroj onemocnění lidí. Smrtnost u onemocnění MERS-CoV je kolem 35 %.
Nový coronavirus 2019-nCoV, který byl objeven u nemocných pneumonií ve Wu-chanu (ČLR) má blízký vztah k SARS-CoV.