Navigace
EN

Alergie, jejich příznaky a jak je řešit

Alergie je ve své podstatě onemocnění imunitního systému, který přehnaně reaguje na jinak neškodné látky zvenčí – alergeny. Obranná reakce se může projevit různě, záleží na tom, co ji vyvolalo. Pro alergie je typické svědění očí, vyrážka, rýma nebo také různé zažívací obtíže. A i když některé projevy můžete sami zmírnit, celkovou léčbu alergie je vždy třeba svěřit do rukou odborníka.


Jak alergie vzniká?

Aby mohla alergie na určitou látku vůbec vzniknout, musí se s ní tělo nejprve setkat. Při tomto prvním setkání imunitní systém rozhodne o její škodlivosti a začne vytvářet protilátky typu imunoglobulin E. Když potom přijdete znovu do kontaktu s tou samou částicí (alergenem), reagují vaše buňky vyplavením aktivních látek (patří mezi ně např. histamin, heparin aj.), což se projeví jako alergická reakce. Proč se tyto poruchy imunitního systému vůbec vyskytují, není dodnes pořádně jasné. Za vznikem alergie může stát hned několik faktorů. Tím nejvýznamnějším je dědičnost, ale neblaze přispívá také znečištění ovzduší nebo zvyšování životní úrovně, které způsobuje, že přicházíme stále méně do kontaktu s přirozenými nečistotami v přírodě.

Druhy alergenů

Alergeny se rozlišují podle způsobu, kterým se dostávají do našeho těla. Těmi nejznámějšími jsou pravděpodobně inhalační alergeny, tedy takové, které vdechujeme ze vzduchu. Patří mezi ně pyly trav, stromů, bylin, zvířecí alergeny, roztoči a plísně. Organismus na ně reaguje kýcháním a vodnatou rýmou, která může přejít i do chronického stadia. V tom případě se jí říká “senná rýma”. K těmto příznakům se někdy přidává také svědění a nadměrné slzení očí. Závažnějším projevem je pak astma, kdy dochází ke stažení svalstva průdušinek a dráždění ke kašli.

Vyšetření alergie

Pokud máte podezření, že byste mohli trpět alergií, navštivte nejdříve svého obvodního lékaře. Na základě popisu příznaků vás odešle k odborníkovi – alergologovi. Právě on provede testy, aby určil, který alergen vám dělá problémy a jak závažná daná alergie je. Díky tomu pak stanoví správnou léčbu. Pravděpodobně vám předepíše antihistaminika, která se podávají buď pravidelně, nebo pouze při potížích. Uleví vám od svědění očí, rýmy nebo otoku. Další možností léčby je pak tzv. desenzibilizace neboli imunoterapie. Při ní lékař vpravuje alergen do vašeho těla, nejprve ve velmi malém množství, později se dávky zvyšují. Organismus si tak na alergen zvyká, a pokud je léčba úspěšná, přestane na něj časem reagovat úplně.

Jak na alergii

Ačkoli se sami alergie zbavit nedokážete, můžete aspoň zmírnit její projevy. Nejúčinnějším řešením je vyhýbat se alergenu, a i když to někdy nejde úplně, tak alespoň částečně. Pokud tedy máte alergii na pyl, vyvarujte se na jaře procházení pro rozkvetlých loukách a květiny si nenoste domů. Potraviny, které vám dělají zle, vyřaďte ze svého jídelníčku. A v případě alergie na léky nezapomeňte vždy včas upozornit lékaře, aby vám tato léčiva nepředepisoval.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00