Navigace
EN

Bolesti žaludku

Bolesti žaludku jsou nepříjemné, zvlášť když nevíme, co je způsobilo. Může to být jen dietní chyba, ale i zánět. Mějte se proto před bolestí na pozoru.


Bolesti žaludku mohou být z jídla i ze stresu

Bolest žaludku potká párkrát za život snad každého. Občas uděláme dietní chybu nebo to přeženeme s alkoholem, a problém je na světě. Z takových přešlapů se většinou vyléčíme rychle sami. Pokud je ale bolest dlouhodobá nebo příliš silná, je potřeba začít hledat příčinu jinde. A s tím nám pomůže jen lékař.

Jak to vypadá, když vás bolí žaludek

Bolest žaludku se většinou soustřeďujeve středním a levém nadbřišku. Někdy se jedná spíše o pocit tlaku a plnosti. Podle toho, co bolest způsobilo, může být doprovázená také nevolností, zvracením nebo plynatostí. Příčiny mohou být různé. Někdy k bolesti stačí, abyste se přejedli, ale může se jednat také o bakteriální onemocnění nebo zánět.

Gastritida aneb když žaludek protestuje

Jako gastritida se označuje zánět žaludku a rozlišuje se jeho akutní a chronická forma. Příčinou obou typů může být nadměrná konzumace alkoholu a kávy, kouření, stres, příliš tučná strava, ale i užívání velkých dávek léků. Velká většina gastritid, hlavně těch chronických, je pak způsobena bakteriální infekcí, konkrétně bakterií Helicobacter pylori. Akutní gastritida trvá většinou pouze 1 až 2 dny. Projevuje se silnou bolestí v nadbřišku, plynatostí, nevolností a zvracením. Často se přidává také teplota, až kolem 38 °C. Vyléčit se z této formy zánětu žaludku dokážete i sami. Stačí dodržovat podobná opatření jako při střevní chřipce, tedy nasadit dietu, odpočívat a nezapomínat na dostatek tekutin.

Oproti tomu chronická gastritida nastupuje pomalu, téměř nenápadně. Bolest je spíše tupá a doprovází ji ztráta chuti k jídlu a pocit plnosti. Také u této formy zánětu žaludku je zapotřebí dieta. V případě, že je stav vážnější, může se lékař rozhodnout pro medikamentózní léčbu.

Co řeší hlava, odnese i žaludek

Pokud jste dlouhodobě vystaveni velkému stresu a začne vás bolet žaludek, může se jednat o žaludeční neurózu. Je to onemocnění funkční, což znamená, že vyšetření neukáže v žaludku žádné změny. Neuróza se kromě bolesti projevuje také nevolností, průjmem nebo zvracením. Typické je nechutenství a pocit plnosti, a to i tehdy, pokud sníte pouze malé množství jídla. Léčba spočívá v mírnění příznaků, ale důležité je hlavně odbourání příčiny, tedy nadměrného stresu a problémů, které vás trápí. Proto je při žaludeční neuróze často potřebná i psychoterapie.

Pravou příčinu dokáže určit pouze lékař

Gastritida a žaludeční neuróza jsou pouze jedny z nejčastějších onemocnění žaludku. Příčin může být samozřejmě více, od těch poměrně běžných až po vážnější, jako jsou například žaludeční vředy, kdy je zapotřebí dlouhodobější léčba. Pokud vás tedy bolesti břicha po několika málo dnech nepřecházejí, vydejte se k lékaři. Možná budete muset absolvovat více vyšetření, ale jen tak se podaří zjistit, co vás vlastně trápí, a zahájit léčbu, která vám pomůže.

 




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00