Cirhóza jater
Alkoholika i abstinenta může postihnout jaterní cirhóza. Prvotní příznaky vypadají nenápadně: nevolnost a nechutenství. Skutečný lékař ji ale pozná.
Cirhóza aneb neúspěšný pokus o regeneraci jater
K jaterní cirhóze dochází vinou těžkého poškození jater. Jde vlastně o neúspěšnou snahu jater o regeneraci. Nová nedokonalá tkáň se uspořádává chaoticky. Játra už nedokážou uspokojivě zpracovávat živiny, odstraňovat odpadní látky, detoxikovat škodliviny a ani krev jimi neprotéká tak, jak by měla, a hromadí se v portální žíle.
Nejen alkohol, ale i žloutenka
Podvědomě spojujeme cirhózu s nadměrným pitím alkoholu. Může však vzniknout po zánětu jater při infekční hepatitidě B a C nebo nealkoholické steatohepatitidě, během autoimunitních onemocněních jater a žlučových cest, při nadměrném ukládání některých látek v játrech či deficitu alfa-1-antitripsinu, také pak po poškození toxiny. Chorobě se můžeme vyhnout abstinencí či umírněným pitím alkoholu. Při onemocnění hepatitidou musí pacient pečlivě dodržovat pravidla léčby. Pamatujme, že co jednomu neublíží, u druhého může znamenat nevratné poškození jater.
Lékař rozpozná chorobu pomocí ultrazvuku podle změn na játrech a přetlaku v portální žíle. Definitivní verdikt potvrdí jaterní elastografie.
Cirhóza nebolí
Cirhóza nebolí a právě proto je velmi záludná. Postiženému může být nevolno, ztrácí chuť k jídlu nebo trpí nadýmáním, ale v prvních stádiích jiné příznaky nepozoruje. Teprve v pokročilých stádiích nemoci se objevují komplikace. Typicky se zvýší tlak v portální žíle, která přivádí krev do jater. Ta se pokouší dostat dál jinudy a volí cestu přes cévky v jícnu. Ty ale na tolik krve nejsou připraveny, proto praskají a krvácí. Nemocný zvrací krev a může i zemřít na vykrvácení. Tekutina si může zvolit i cestu do dutiny břišní, kde utlačuje plíce a infikuje se bakteriemi. Opět dochází k ohrožení života, a to zánětem. Také dochází často k poškození mozku vlivem špatně přefiltrované krve. To se projevuje změnou denního rytmu, zmateností, demencí a agresivitou. Pokud se problém neléčí, pacient ztratí vědomí a zemře. Dalšími komplikacemi jsou poškozené ledviny, rakovina jater, zvýšená krvácivost, žloutenka, pavoučkovité skvrny a vylučování žluči do střeva. Lékaři mohou od komplikací ulevit, samotná nemoc léčit nelze. Řešením je pouze transplantace.