Navigace
EN

Lupénka

Lupénka není jen onemocnění kůže. Týká se celého organismu. Přečtěte si, jaké metody léčby dnes existují a jak život s lupénkou lépe zvládat.


Lupénka je nemocí celého organismu, proto i léčba musí být komplexní

Lupénka se typicky projevuje červenými skvrnami a šupinkami na kůži. Ve skutečnosti to ale není jen onemocnění kůže, týká se totiž celého organismu. Léčba se proto vždy odvíjí od rozsahu nemoci. A i když nedokáže vyřešit její podstatu, může vás na dlouhá léta zbavit nepříjemných projevů. Kromě lékařských postupů je důležitá i správná životospráva a psychická pohoda.

Lupénkou tělo bojuje samo proti sobě

Lupénka (psoriáza) je autoimunitní nemoc, tedy taková, při které imunitní systém bojuje proti vlastnímu tělu, jeho tkáním a orgánům. Konkrétně se jedná o zánět celého organismu projevující se na kůži. Zánět způsobí, že se nové kožní buňky vytváří rychleji, než by měly. Běžná doba pro obnovení buněk je 28 dní, při lupénce se však zkrátí na 3 až 6 dní. Kožní buňky se tedy hromadí a vytváří šupinatá ložiska, která se následně odlupují.

Projevy lupénky může nastartovat angína i špatný životní styl

Porucha imunitního systému, která lupénku způsobuje, je daná geneticky. Nemoc se však nemusí dlouhá léta vůbec projevit. Nejčastěji se první problémy objeví mezi 15. a 35. rokem života, přičemž je většinou vyvolá podnět z vnitřního nebo vnějšího prostředí našeho těla. Může jím být streptokoková infekce (např. angína), stres, nadváha nebo kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Někdy je spouštěčem také poranění kůže, spálení od slunce, případně sezónní výkyv teplot, zejména pak výrazné ochlazení v zimních měsících.

Lupénka není jen jedna, může mít více forem

Nejčastější formou lupénky je ložisková. Při ní se na kůži vytváří jasně ohraničená a vyvýšená červená ložiska s bílými šupinami. Postihuje části těla, kde je kůže nejvíce mechanicky zatěžována, tedy oblast hlavy pod vlasy, lokty, kolena, bedra a hýždě. U dětí a dospívajících (a zároveň často po prodělané infekci dýchacích cest) se tato forma někdy projevuje v podobě menších bodů nebo kapek na kůži. V tom případě pak hovoříme o bodovité nebo kapkovité lupénce, která může během pár týdnů zmizet.

Dalším známým druhem lupénky je ta inverzní. Projevuje se v kožních záhybech – tříslech, podpažních jamkách, v oblasti břicha nebo pod prsy. Vzácnou formou je pak pustulózní neboli puchýřkatá lupénka. Může se občas vyskytnout jako komplikace lupénky ložiskové. Vytváří puchýřky na dlaních a ploskách a většinou ji také doprovází horečka a zimnice. Tento stav již vyžaduje hospitalizaci.

Nejzávažnější formou lupénky je forma erytrodermická. Postihuje totiž kůži celého těla, která tak přestává plnit svou ochrannou funkci. Ložiska jsou v tomto případě bolestivá, svědí a přidává se horečka a zimnice. Může docházet k dehydrataci a ztrátě bílkovin, proto je nutná hospitalizace.

Zánět může kromě kůže postihnout i klouby

Někdy se současně s lupénkou (nebo až po několika letech) rozvine takzvaná psoriatická artritida. Při ní zánět napadá pohybový aparát, nejčastěji kolenní klouby, kotníky a drobné klouby na dlaních a chodidlech. Zpočátku se nemoc projevuje otokem a mírnou bolestí kloubů a šlachových úponů. Přidává se celková únava a ztuhlost kloubů, která při pohybu mizí. Pacienti s psoriatickou artritidou jsou v péči revmatologa. Pokud by totiž nemoc nebyla léčena, může dojít k trvalému poškození kloubů.

Léčba lupénky je u každého individuální

Diagnostikovat lupénku může jen dermatolog a ten také určí konkrétní léčebný postup. Vše záleží na závažnosti a rozsahu onemocnění a také na věku pacienta. Při lehkých formách lupénky se používá topická neboli lokální léčba. Při ní se přímo na kůži aplikují masti, krémy a gely s léčebnou látkou. Tou bývají nejčastěji keratolytika, kortikosteroidy, deriváty vitamínu D3 nebo vitamín A.

U středně těžkých až těžkých forem lupénky a tam, kde nepomohou lokální léčiva, se uplatňuje fototerapie. Spočívá v ozařování, nejčastěji pomocí UVB spektra. Tento druh záření je nejúčinnější – pomůže až 70 % pacientů. Fototerapie se někdy kombinuje také s léčebnými koupelemi nazývanými balneoterapie.

Další možností je pak systémová léčba. >Při ní pacienti užívají léky působící na celý organismus. Tato léčba je velmi efektivní, ale vzhledem k možným vedlejším účinkům se nedoporučuje ji podstupovat dlouhodobě.

Poměrně nový způsob léčby lupénky představuje biologická léčba. Je zaměřená přímo na imunitní systém a snaží se zablokovat jeho nežádoucí reakce proti organismu. Léky se přitom podávají injekčně. Tato forma léčby je šetrnější než systémová terapie, zároveň však i nejnákladnější. Může být proto předepsána jen těm pacientům, u nichž nefungovala žádná jiná léčebná metoda a kteří jsou postiženi na více než 10 % těla. Rozhoduje také, do jaké míry ovlivňuje nemoc kvalitu jejich života, což se hodnotí pomocí speciálních dotazníků.

Protože je lupénka autoimunitním onemocněním, nelze ji úplně vyléčit. Je ale možné zmírnit její projevy natolik, že se neobjeví ještě dlouhá léta.

Lupénka působí na všechny oblasti života, ale můžete s ní pracovat

Lupénka často negativně ovlivňuje kvalitu života, a to nejen na straně fyzické, ale i psychické. Zvlášť pokud se ložiska objevují na viditelných místech. Pokud trpíte lupénkou a máte obavy, jak bude reagovat vaše okolí, nejste sami. Tyto pocity mívá většina pacientů s psoriázou, a někdy se stane, že se začnou vyhýbat kontaktu s dalšími lidmi a společenským událostem. Je to přirozené a pochopitelné. Můžete se ale pokusit úzkost překonat. Důležité je, abyste se obklopili rodinou a blízkými přáteli, kteří vaší nemoci rozumí a kterým nedělá problém dotýkat se vaší kůže. To vám dodá sebevědomí při každodenním kontaktu s lidmi. Pokud se setkáte s nepochopením a odmítavým postojem, může to být způsobeno pouze nevědomostí. Někteří lidé nerozeznají projevy lupénky a bojí se nakažení kožní chorobou. Jestliže máte příležitost, vysvětlete ostatním, že lupénka se nepřenáší dotykem a celkově není nakažlivá.

Nasaďte do boje správné jídlo a naučte se relaxovat

Stav nemoci ovlivňuje také životní styl. Zaměřte se na svůj jídelníček. Jezte hodně ovoce, zeleniny a luštěnin. Vybírejte si libové maso. Místo bílého pečiva >si kupujte raději to celozrnné a živočišné tuky nahraďte rostlinnými. Oproti tomu se vyhněte potravinám s vysokým obsahem soli, tučným jídlům, červenému masu a uzeninám a pikantnímu a exotickému koření. Není dobrá ani nadměrná konzumace alkoholu a kouření. Pokud je to možné, snažte se vyhnout stresu, ten totiž může lupénku zhoršovat. Naučte se také relaxační techniky, které vám pomohou obtížné situace zvládat. A pokud cítíte, že lupénka výrazně ovlivňuje vaše každodenní fungování, nebojte se o tom mluvit se svým dermatologem. Může podle toho upravit léčbu a případně doporučit psychologa, který vám pomůže úzkosti překonat.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00