Plicní embolie
Bolest na hrudi, mezi lopatkami, suchý kašel a dušnost i v klidu. Verdikt zní plicní embolie. Skutečný lékař poskytne první pomoc i dlouhodobou léčbu.
Častá, ale nenápadná – embolie plic
Plicní embolie je nenápadným zabijákem. Vyskytuje se poměrně často, ale nemusí se příliš projevit nebo si její příznaky špatně vyložíme.
Bolest v hrudi a dušnost nepodceňujte
Plicní příhoda má své kořeny v libovolné žíle v těle, kde se vytvořila trombóza. Často v dolních končetinách. Úlomek krevní sraženiny čili embol putuje z pravé srdeční komory do plicního řečiště a zde zacpe průtok. Riziko trombózy se zvyšuje například ve vyšším věku, při hormonální antikoncepci, v těhotenství, u nositelů leidenské mutace nebo i při nehybnosti nohou za dlouhého letu.
Při akutním průběhu dojde k přetížení pravé poloviny srdce, která selže a postižený zpravidla zemře. K tomu dochází při rychlém uzávěru velké části plicního oběhu. Plicní řečiště se může ucpat jen z větší části, pak se oznamuje bolestí na hrudi, mezi lopatkami, suchým kašlem a dušností, a to i v klidu. Tento stav se podobá infarktu myokardu. Řečiště se stává neprůchodným také postupným ucpáváním emboly. Ze začátku nepozorujeme žádné obtíže, později se objeví dušnost při námaze a selhávání pravé poloviny srdce.
Po embolii někdy dochází k odumření části plíce, infekci nebo zápalu plic.
Při podezření na sraženinu spěchejte k lékaři
Pokud máte podezření na plicní embolii, neprodleně navštivte lékaře. V akutních případech volejte záchrannou službu. Tento stav se léčí protisrážlivými léky, zpravidla Heparinem. Jestliže sraženina přímo ohrožuje život pacienta, může být rozpuštěna trombolýzou.