Selhání ledvin - chronické
Poškození mozku, osteoporóza, chudokrevnost, selhání srdce. Chronické selhání ledvin ohrožuje celý organismus. Skutečný lékař poskytne první pomoc i léčbu.
Orgán, o který musíme pečovat
Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších, ale také nejcitlivějších orgánů našeho těla. Udržují vnitřní prostředí organismu, vylučují zplodiny, podílí se na tvorbě vitamínu D, červených krvinek a regulaci krevního tlaku. Vlivem vysokého krevního tlaku, cukrovky a nemocí z nich pramenících může ale dojít k jejich chronickému selhání.
Když ledviny selhávají
Projevů tohoto nebezpečného stavu je nespočet, připomeneme si některé z nich:
- Ledviny nezvládají odstraňovat zplodiny a odpadní látky z organizmu. Za nejnebezpečnější považují lékaři dusíkaté sloučeniny, které poškozují mozek. Narušení mozkové tkáně se projeví bolestmi hlavy, zmateností, psychickými problémy, bolestí břicha, nechutenstvím a poruchami vědomí. Zadržováním kyselých zplodin zase dochází k překyselení organismu.
- V těle se hromadí draslík a vzniká smrtící nemoc hyperkalémie. Stejně tak v těle zůstávají i fosfáty, které negativně ovlivní stav kostí v těle.
- Schází látka důležitá pro vývoj červených krvinek a nastupuje chudokrevnost.
- Orgán nezvládá regulovat krevní tlak a přispívá tak k selhání srdce i samotných ledvin.
- Moč lidí, jejichž ledviny selhávají, zapáchá podobně jako myšina.
Jak může pomoci lékař
Jestliže ledviny nefungují, jak mají, lékař provede celkové vyšetření moči i orgánu samého. Léčba se obvykle soustředí na příčinu, která chronické selhání vyvolává. Také pamatuje na kompenzaci odvápňování kostí a chudokrevnosti. Pacient urychlí zlepšení svého stavu, když bude dostatečně pít, vybírat si potravu s malým množstvím bílkovin a vyvaruje se některých léčiv.