Srdeční selhávání
Vykašlání krve, dušnost, otoky nohou jsou příznaky chronického i akutního selhání srdce. Skutečný lékař poskytne první pomoc i dlouhodobou léčbu.
Vše plyne díky výkonné pumpě
Naše srdce funguje jako pumpa: zajišťuje neustálé proudění krve cévami velkého a malého krevního oběhu. Když tato pumpa nedokáže posílat periférním tkáním dostatek kyslíku a živin, dochází k srdečnímu selhání.
Když srdce nešlape, jak má
Tento vážný stav nastává při poškození srdečního svalu infaktem, ischemickou chorobou srdeční, myokarditidou nebo kardiomyopatií. Problém působí také zúžené srdeční chlopně, kdy srdce musí vynaložit velké úsilí, aby krev zúžením prošla. Tím se ale vyčerpává. Příčiny lékaři nacházejí ve vrozené vadě, degeneraci a zvápenatění chlopní věkem nebo infekční endokarditidě. Netěsnost chlopní zase umožní krvi vracet se zpět proti směru oběhu a tím pumpu přetěžuje. Opět může být na vině vrozená vada, infekční endokarditida či infekční horečka. Systému nesvědčí ani dlouhodobě vysoký krevní tlak ve velkém oběhu, tedy tlak, který si měříme tonometrem.
Podobně zatěžuje srdce zvýšený tlak v plicním oběhu. K tomu dochází při plicní embolii, přičemž náhlá příhoda mívá za následek bezprostřední selhání srdce. Dalšími rizikovými faktory jsou rozličné poruchy srdečního rytmu nebo nádory.
Pomoci může jen lékař
Dušnost, kašel i vykašlávání krve, zvětšení jater, otoky obou dolních končetin, časté noční močení. Jestliže pozorujete tyto příznaky, vyhledejte lékaře. Selhání srdce ohrožuje život pacienta a je nutné zajistit životní funkce.