Navigace
EN

Třes rukou

Nejen Parkinsonova choroba je příčinou třesu rukou, může jít třeba o hyperfunkci štítné žlázy. Skutečný lékař odhalí skutečný původ nepříjemného projevu.


Třes rukou

Třes rukou, latinsky tremor, znepříjemňuje člověku život. Naše tělo tak reaguje na chlad, stres, únavu nebo rozčilení. Občas to je ale příznak nebezpečného stavu nebo onemocnění. Podívejme se, o co může jít.

Třes se objevuje v různou chvíli a rozličném rozsahu

Chvějící se ruce lidé správně spojují s Parkinsonovou chorobou. V mozku se nachází bazální ganglia, která se podílí na vytváření pohybových vzorců. Právě ty nemoc postihuje. Příznak se projevuje ve chvílích klidu, při aktivitě vymizí.

Samotná koordinace pohybů sídlí v mozečku. Pokud zde dojde poruše, objeví se takzvaný intenční třes – opak parkinsonovského. V klidu není znát, ale pokud se pacient natáhne po předmětu, ruka se mu roztřese. Symptom vzniká zpravidla při úrazech, krvácení a mozkových nádorech.

Ruce se klepou i těžkému alkoholikovi při abstinenci. Vážnější formu abstinenčních příznaků známe jako delirium tremens a provází ho mimo zmíněného i zmatenost a agresivita. Stejně se projevuje abstinence od jiných návykových látek. Bez alkoholu v krvi se naopak třesou ruce pacientům s esenciálním tremorem, záhadnou nemocí zřejmě genetického původu. Tato skutečnost může vést postižené až k závislosti na této návykové látce. Alkoholismus, ale i další choroby, ovšem ničí játra a důsledkem je opět nekontrolovatelné chvění. Když poškozený orgán selhává, páchají dusíkaté zplodiny v mozku značné škody. Symptomem je specifický třaslavý pohyb. Pacient nedokáže udržet ruce v předpažení: dlaně klesají a jak se je snaží zvedat zpět, mává jimi.

Třes končetin a celého těla signalizuje zvýšenou funkci štítné žlázy. Výrazně se demonstruje hlavně při tyreotoxické krizi – vyplavení velkého množství hormonů. Tento stav ohrožuje život nemocného.

Jednorázová reakce na jistou látku nebo hypoglykémie

Příznak se také může objevovat v reakci na různé látky, léky nebo při otravách například při požití rtuti. I diabetici mohou zakusit tento symptom při hypoglykémii, často ve spojení s křečemi, pocením a poruchami vědomím.

Vyšetření třesu z neznámých příčin provádí neurolog. Někdy využije také CT vyšetření nebo magnetickou rezonancí, krevní testy nebo EMG vyšetření nervů.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba během Vánočních svátků

23.12.09:00 - 14:00
27.12.08:00 - 13:00
30.12.08:00 - 13:00
31.12.08:00 - 12:00

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00