Navigace
EN

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak se nemusí nijak projevit, přesto je pro nás nebezpečný. Přečtěte si, jaké hodnoty jsou ještě v pořádku a co dělat, aby se nezvýšily.


Vysoký krevní tlak se projevuje nenápadně. O to nebezpečnější ale může být

Vysoký krevní tlak patří k jedněm z nejčastějších civilizačních chorob. Jeho příčinou totiž často bývá nezdravá strava, málo pohybu a stres. Tedy faktory, které k životu v moderní době patří. Vysoký tlak se zpočátku nijak neprojevuje, ale o to vážnější mohou být jeho následky. Naštěstí máme možnost mu sami předcházet, a to doslova každý den. Ať už sportem, nebo vhodnou stravou.

Co to je vlastně krevní tlak a jak se měří?

Krevní tlak označuje sílu, s jakou krev působí na stěny cév, kterými proudí. Měří se tonometrem, přičemž jsou sledované vždy dvě hodnoty. První a vyšší z nich je systolický tlak, který vzniká při stažení srdečního svalu a vypuzení krve do krevního oběhu. Druhé, nižší číslo udává diastolický tlak. Ten nám říká, jakou silou působí krev na cévy při uvolnění srdce. Hodnoty tlaku se udávají v milimetrech rtuťového sloupce neboli torrech, značených jako mm Hg.

Kdy už je tlak vysoký?

Ideální hodnoty tlaku u zdravého dospělého člověka jsou 120/80 mm Hg. Pokud měření opakovaně vykazuje hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg, jedná se už o vysoký tlak neboli hypertenzi. Jinak je ale třeba přistupovat k tlaku u dětí, které by měly mít hodnoty samozřejmě nižší. Větší pozornost svému tlaku pak musí věnovat diabetici, u kterých se hypertenze objevuje jako doprovodný příznak cukrovky. Jsou jím proto i více ohroženi a za vysoký krevní tlak jsou považovány hodnoty již nad 130/80 mm Hg. Přehled ideálních a zvýšených hodnot ukazuje následující tabulka.

 

ideální tlak vysoký tlak
Kojenec 80/45 >85/50
Větší dítě 110/70 >120/80
Zdravý dospělý 120/80 >140/90
Diabetik 130/80 >130/80

 

Vysoký krevní tlak o sobě nedává vědět

Vysoký krevní tlak většinou sami neodhalíte až do doby, než vám ho naměří lékař. Pokud už však nemoc nějakou dobu trvá, mohou se objevit bolesti hlavy, bušení srdce, závratě, nadměrné pocení nebo celková únava. Mezi další příznaky hypertenze patří i otoky kotníků, hučení v uších, nespavost a dušnost. Pokud vám tělo vysílá některý z těchto varovných signálů, poslechněte ho a vydejte se k lékaři.

Za vysokým tlakem často stojí špatná životospráva

Podle příčiny se hypertenze rozlišuje na primární a sekundární. V 90 % případů se jedná o hypertenzi primární, zvanou také esenciální. Na jejím vzniku se často podílí hned několik faktorů zároveň. Patří mezi ně obezita, kouření, příliš vysoký příjem soli a nadměrná konzumace alkoholu.> Sekundární hypertenze je doprovodným příznakem jiného onemocnění. Většinou se jedná o nemoci ledvin, cukrovku, srdeční nebo hormonální choroby.

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?

Vysoký krevní tlak není vidět, zpočátku nemusí ani bolet, o to víc však ohrožuje zdraví a často i život. Ve chvíli, kdy se nemoc projeví některým z výše popsaných příznaků, jedná se většinou už o její druhé stadium. Pokud se ani tehdy nezačne léčit, může dojít k infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě. Je tomu tak proto, že vlivem příliš velkého tlaku ztrácí cévy pružnost a snáze se pak ucpou nebo protrhnou. K ucpání cévy může dojít i v dolní končetině, kterou je pak v nejhorším případě nutné amputovat. Dalšími možnými následky vysokého krevního tlaku jsou i demence, Alzheimerova choroba nebo poruchy zraku.

Jak se vysoký krevní tlak léčí?

Cílem léčby vysokého krevního tlaku je jeho hodnoty snížit. K tomu pomáhají léky, takzvaná antihypertenziva, ale většinou je nezbytná i změna životního stylu. To aby se odstranily faktory, které hypertenzi vyvolaly, nebo se alespoň omezilo jejich působení.

Správnou medikaci určí pouze váš lékař, ostatní změny a jejich dodržování už budou na vás. Snažte se pravidelně hýbat. Pokud jste doteď nebyli zvyklí sportovat, začněte pomalu. Třeba tím, že budete chodit do práce pěšky. Postupně si pak přidávejte zátěž, tak abyste měli alespoň 30 minut pohybu denně. Omezte přísun soli a tuku. To si nejlépe pohlídáte, pokud budete spíše než v restauracích a bistrech jíst doma. Díky domácí přípravě pokrmů si totiž můžete množství tuku i soli regulovat sami. Do jídelníčku také zařaďte jídla, která krevní tlak pomáhají snižovat. Patří mezi ně třeba červená řepa, cibule, banány nebo grapefruity. Pokud kouříte, snažte se přestat, nebo alespoň snížit množství cigaret na minimum. Střídmost platí i u alkoholu. Spíše než pivo a tvrdý alkohol si dopřejte jednu sklenku červeného vína denně. A pokud máte rádi kávu, zkuste tu bez kofeinu. Ten totiž krevní tlak zvyšuje. V boji proti vysokému krevnímu tlaku pomáhá i relaxace. Snažte se tedy plánovat odpočinek a vyhýbejte se stresovým situacím. Pokud už k nim přece jen dojde, pamatujte na hluboké a pravidelné dýchání. To vám pomůže rychleji se zklidnit.




Kde nás najdete

Chcete se stát naším pacientem? Vyplňte náš krátký formulář, nebo nás kontaktujte.

Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

Budova Florentinum, možnost placeného garážového parkování
METRO B - Náměstí Republiky
METRO C - Florenc

Provozní doba

Pondělí 08:00 - 17:00
Úterý 08:00 - 19:00
Středa 08:00 - 16:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 14:00