Žilní nedostatečnost
Chronická žilní nedostatečnost se projevuje pocitem těžkých nohou a brněním. Přečtěte si, jak se tato nemoc léčí a čím jí můžete předejít.
Žilní nedostatečnost může být vrozená, ale způsobuje ji i nedostatek pohybu
Žilní nedostatečnost (nebo také chronická žilní insuficience) je onemocnění žil dolních končetin. Mohou ji způsobit jiné choroby žilního systému, vrozené vady, ale často bývá také důsledkem příliš sedavého způsobu života. Žilní nedostatečnost je možné řešit operací, ale daleko lepší je snažit se jí předcházet.
Když krev neproudí správně
Chronická žilní nedostatečnost označuje stav, kdy žíly dolních končetin nejsou schopné odvádět krev zpět do srdce. Tuto funkci plní všechny žíly v našem těle, nicméně ty v dolních končetinách mají trochu těžší podmínky. Musí totiž odvádět krev směrem nahoru, proti působení gravitace. Jsou proto vybaveny speciálními chlopněmi, které zajišťují, aby krev tekla pouze jedním směrem, nikoli zpátky. K tomu pomáhají také stahy svalů při pohybu nohou, takzvaná svalová pumpa. Pokud tento systém přestane fungovat, krev se v žilách městná, což způsobuje pocit těžkých nohou, brnění a noční křeče.
Žilní nedostatečnost je často následkem trombózy
V dolních končetinách se nachází celkem tři typy žil. Povrchové, uložené pod kůží, dále žíly hlubokého systému, nacházející se hluboko mezi svaly, a komunikující žíly (žilní spojky), které odvádí krev z povrchového do hlubokého systému.
Žilní nedostatečnost vzniká nejčastěji jako následek prodělané hluboké žilní trombózy, při které došlo k ucpání žíly krevní sraženinou. V takovém případě se žilní nedostatečnost označuje jako posttrombotický syndrom. Příčinou může být i vrozená porucha chlopní. Krev pak neproudí pouze jedním, správným směrem, ale vrací se nazpátek. Pokud jsou takto porušené chlopně komunikujících žil, krev proudí opačně, než by měla – z hlubokého systému do povrchového. To vede k jeho přetížení. Stěny žil pod větším tlakem oslabují, rozšiřují se a vznikají tak varixy neboli křečové žíly.
Na vině bývá i zaměstnání
Kromě nemocí žilního systému a dědičnosti přispívá ke vzniku žilní nedostatečnosti i špatný životní styl, hlavně nedostatek pohybu. Při dlouhém sezení se totiž nezapojuje svalová pumpa dolních končetin, takže krev se v žilách městná. Ohrožení nejsou ale jen lidé se sedavým zaměstnáním. Také ti, kteří pracují vestoje a zvedají těžká břemena, jsou náchylnější ke vzniku žilní nedostatečnosti, protože jejich žilní systém je vystaven většímu tlaku. Negativně přispívá také užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální změny, například těhotenství.
Komplikace žilní nedostatečnosti
Při neléčené žilní nedostatečnosti se začne žilní přetlak přenášet do okolních malých cév a kapilár. Dochází k otokům, kůže na nohou se oslabuje a objevují se na ní tmavé pigmentové skvrny. Pokud dojde k poranění takto postižené končetiny, může se stát, že se rána nezahojí a vznikne bércový vřed.
Jak se žilní nedostatečnost léčí?
Léčba žilní nedostatečnosti se vždy odvíjí od jejích příčin. Pokud ji způsobilo jiné onemocnění žil jako trombóza nebo porucha chlopní, je třeba důkladné vyšetření, na jehož základě lékař stanoví vhodnou léčbu. V dnešní době existuje celá řada chirurgických zákroků, které se při žilní nedostatečnosti uplatňují. Záleží na tom, jestli je postižený povrchový žilní systém, žilní spojky, nebo žíly hlubokého systému. Při poruchách povrchových žil se často provádí jejich odstranění pomocí sklerotizace nebo celkového vytažení žíly. U žilních spojek se pak používá takzvané podvázání. Operace hlubokého žilního systému už jsou mnohem náročnější a týkají se závažných případů žilní nedostatečnosti.
Prevence je nejlepší obranou
Žádný chirurgický zákrok však nedokáže vyléčit podstatu vzniku žilní nedostatečnosti, pouze zmírňuje její rozsah. Proto je nejlepší snažit se této nemoci předcházet. Prevence spočívá hlavně ve změně životního stylu. Snažte se zvýšit množství pohybu. Choďte více pěšky, jezděte na kole nebo začněte plavat. Naopak se snažte vyhnout příliš silovým sportům, jako je například posilování s činkami. Pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky, při kterých se trochu projdete nebo si doslova „dáte nohy nahoru“. Jestliže musíte v práci naopak stát a zvedat těžké věci, měli byste nosit kompresní punčochy. Ty totiž vytvoří dostatečný tlak na žíly dolních končetin, čímž se usměrní a zlepší proudění krve.